Plesk paneli koruma altına almak ve stabil tutmak için belirttiğimiz eklentileri yüklemenizi öneririz. Bu eklentiler ile hem saldırılardan hemde data kayıplarına çözüm üretebilirsiniz.

 

1- Veri Güvenliği için Google Drive Backup

Google drive hesabı alarak sitelerinizi günlük, haftalık yada aylık yedek aldırarak veri kaybını önleyebilirsiniz. Alınan yedekler yedekleme yönetecisinde gözükür sunucu bozulduğunda verileriniz uzarar görmez. Ek bir plesk sunucuya tekrar entegre ettiğinizde restore edip hemen kullanıma başlayabilirsiniz.

Google drive yapılandırma rehberimizi incelemek ve kurmak için tıklayın

 

2- Port ve Brute force güvenliği Plesk Firewall

Önemli olan portlarınıza proxy brute saldırı gelip sistemin yüksek kaynak kullanmasına neden olabilir yada birisi sürekli istek gönderiyor olabilir. Bunun en iyi çözümü ise plesk firewall ile portları filterelemek yada kapatmaktır. Eğer bir proxy, vpn yada sabip ip kullanıyorsanız kendi ip adresinize izin vererek geri kalan istekleri kapatmaktır.

Bu sayede hem saldırılara karşı korunabilir ve sisteminiz stabil çalışır.

Korunması gereken portlar: 21, 22, 3306(uzak sql çalıştırmıyorsanız)

 

3-Virüs, Shell ve diğer yazılımlar için ImunifyAV

Hostinglerde bulunan CXS ( config exploit scanner ) veritabanı güncel olmadığından yeni virüsleri algılamamaktadır. ImunifyAV bu konuda diğer antivirüsler göre daha iyidir. Ücretsiz versiyonları iş görmektedir yapılacakları manuel olarak yapabilirsiniz. Ücetlisi ile ücretsizi arasındaki fark ise

Ücretli olan yüklenen verileri otomatik olarak tarar ve tespit ettiği kötü yazılımı hemen siler.

Ücretsiz olan sürümü ise manuel olarak tararsınız ve rapor kısmından ise virüslü dosyaları görebilir ve müdahale edebilirsiniz.

 

4- Mail ve siteleri uzaktan taşıma yapmak için Site Import

Site Import eklentisi web site dosyalarınızı ve mail verilerinizi kolayca taşıyabilirsiniz. Bunun için yüksek hızda internet yada windows sunucu gerekmez.